Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów zaburzeń głosu. Często towarzyszą jej inne symptomy, np. szybka męczliwość głosu, suchość w gardle, łamanie się głosu, ból gardła w trakcie mówienia, utrata głośności, czy zmiana wysokości głosu. Te i inne objawy powodują obniżenie jakości życia i nierzadko – wykonywanej pracy, stanowią przeszkodę w komunikacji i prowadzą do frustracji. Mogą również doprowadzić do poważniejszych chorób krtani, dlatego nie należy ich lekceważyć. W takiej sytuacji warto udać się do logopedy oraz do lekarza foniatry.
Jakie mogą być przyczyny występowania chrypki?
Przyczyny chrypki mogą być bardzo różne. Do najczęstszych należy nieprawidłowa emisja głosu (problem z właściwym sposobem oddychania oraz z tworzeniem głosu), przeciążanie głosu, częste mówienie w hałasie, głośne i długie mówienie bez przerwy. Wówczas podstawowym leczeniem jest terapia głosu prowadzona najczęściej przez logopedę. Do innych przyczyn powstawania chrypki należą m.in.: guzki głosowe, refluks, polipy, torbiele i porażenie krtani. Wtedy potrzebne może okazać się leczenie chirurgiczne lub farmakologiczne, dla którego terapia logopedyczna będzie wsparciem.
Na czym polega terapia głosu prowadzona przez logopedę?
Oczywiście logopeda tworzy dla każdego pacjenta indywidualny plan terapii, oparty na wywiadzie i przeprowadzonych badaniach. Jednak do jej najważniejszych elementów należą: w pierwszej kolejności edukacja z zakresu higieny głosu, następnie przeprowadzenie odpowiednich ćwiczeń oraz terapia manualna. Ćwiczenia, które logopeda wykonuje z pacjentem to np.: ćwiczenia rozluźniające ciało, ćwiczenie prawidłowej postawy, liczne ćwiczenia oddechowe (nauka prawidłowego toru oddychania, zwiększenie efektywności oddechów), ćwiczenia emisyjne (wzmocnienie głosu, nauka tworzenia głosu bez wysiłku, poprawienie rezonansu), ćwiczenia z zakresu prawidłowej artykulacji.
Aleksandra Gajek