Stres jest to stan organizmu, w którym doszło do zachwiania równowagi między jego zasobami a obciążeniami, którym jest poddawany. W naszym społeczeństwie stres związany jest najczęściej z pracą zawodową, przeciążeniem obowiązkami, sytuacją życiową i materialną. Zjawisko to występuje we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od miejsca zamieszkania czy pozycji zawodowej.
Szkodliwy jest tzw. stres negatywny, gdyż może prowadzić do chorób o charakterze stresogennym. Stres to stan alarmu dla organizmu. Gdy obciążenie przekroczy nasz poziom odporności lub utrzymuje się zbyt długo, rozwijają się zaburzenia psychosomatyczne. Stan ten wpływa na kondycję całego organizmu, także na funkcjonowanie seksualne.
Życie w napięciu, niezdrowe odżywianie, alkohol i papierosy, po które sięgamy, by choć na moment się odprężyć, przyczyniają się do rozwoju różnego rodzaju zaburzeń seksualnych. Do problemów seksualnych w związkach często przyczyniają się codzienne trudności, np. kłopoty mieszkaniowe, brak poczucia bezpieczeństwa w pracy, niedobór snu. Z drugiej strony to problemy z erekcją czy osiągnięciem orgazmu mogą być dla danej osoby źródłem stresu.
Jesteśmy różni i inaczej reagujemy. Część osób gdy ma problemy w pracy lub jest przemęczona, reaguje zobojętnieniem, a nawet niechęcią do seksu. Inni za pomocą intensywniejszych niż zwykle stosunków będą próbowali rozładowywać napięcia. Zależy to od wrodzonych cech temperamentalnych. Warto pamiętać, iż długotrwały stres może przyczynić się do rozregulowania układu neuroendokrynnego. U mężczyzn może to spowodować hiperprolaktynemię, co z kolei wiąże się z zaburzeniami seksualnymi, a nawet bezpłodnością.